Doğru Stüdyo Daire Dekorasyon ve Dizaynı Nasıl Yapılır ?

Stüdyo Tipi Daireler

Stüdyo Daire Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri Küçük Ev Dekorasyonu – Modern ve bu modern yaşamın getirdiği sürat, yüzyıllardan boyu yalılarda, villalarda yada en az 3+1 apartman dairelerinde yaşamış biz Türk halkını da, en fazla 60-70 M² evlerde yaşayan Avrupa halklarına çevirdiği. 1+1 daireler, 1+0 daireler ve stüdyo olarak nitelendirilen daireler müteahhitlerin yeni gözdesi olurken, bu daireler halkımız tarafından kapış kapış satın alındı.

Yatırımlık Stüdyo Daire

Stüdyo daireler özellikle evlerinde fazla vakit geçiremeyen, yoğun çalışma temposundan kaynaklı olarak evlerini adeta bir otel gibi kullananlar tarafından inanılmaz rağbet görürken, üniversite yakınında ki bu tip daireler, öğrenciye kiralık daire olarak verilerek kira geliri elde etmek için yatırımcılar tarafından da çokça satın alındı.

Stüdyo Dairelerin Avantajları

İşin sosyo-ekonomik durumu böyle bir de stüdyo dairelerin sunduğu kullanım kolaylığı var tabi. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yoğun tempoda çalışanların stüdyo daireleri tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biri de özellikle temizliklerinin bilindik büyük dairelere nazaran daha basit olması. Öyle ki ortalama 40-45 M² bir alana sahip stüdyo dairelerin temizliği en fazla 1 saat gibi bir zamanda yapılarak, bu kısa zaman diliminde ev pırıl pırıl bir hale getirilebiliyor.

Stüdyo Dairelerin Dezavantajları

Stüdyo dairelerin en önemli handikaplarının başında ise göre aşırı küçük olmaları geliyor, zira içerisinde mutfak olan bir yaşam odası ve tek banyo tuvalet yer alan bu tip evlerde iki kişinin yaşaması bir hayli zor. Hele de yanlış bir stüdyo daire dizaynı yapıldıysa tam anlamı ile görsel ve işlevsel bir karmaşa yaşanıyor. Fakat doğru eşyalar, doğru dekorasyon kısacası doğru bir dizayn yapılırsa 3+1 gibi büyük bir evde yaşamayacağınız konfor burada yaşayabilirsiniz 🙂

Stüdyo Daire Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Yukarı da stüdyo daireler hakkında sizlere kısa bir sunum yaptık, bu dairelerin, ekonomik ve sosyal boyutunu, avantaj ve dezavantajlarını anlatmaya çalıştık. Fakat konumuz başlıktan da anlayacağınız gibi stüdyo daire dekorasyon ve dizaynı. Dolayısı ile sözü daha fazla uzatmadan konuya giriş yapalım 🙂

Bildiğiniz üzere son yıllarda ülkemizde anormal bir stüdyo daire çılgınlığı yaşanıyor. Bir çok müteahhit yeni projelerinde bu tip dairelere ağırlık verirken, zaten genel dekorasyonlarını bünyelerinde bulunan işinin ehli profesyonel mimarlara çok güzel bir şekilde yaptırıyorlar. Boyası, asma tavanı, dolapları, fayansları her şey mükemmel. Fakat boş olarak oturacağınız bu dairede sizin için bir koltuk takımı yada TV ünitesi, veya yatak odası vermiyorlar tabi ki. Bunları anahtarı teslim aldıktan sonra zevkinize göre kendiniz satın alıyorsunuz genellikle.

Stüdyo Daire İçin Mobilya Seçimi

Zaten kıyamette genel olarak bu eşya satın alma kısmı ve bu eşyaları yerleştirme kısmında kopuyor 🙂 Çünkü insanlar hayallerini süsleyen devasa mobilyaları satın aldıktan sonra istiap haddi zaten sınırlı olan bu tür stüdyo dairelerine yerleştirmeye çalışıyor. Sonuç tahmin edebileceğiniz gibi hüsran tabi ki. Eşyalar odadan fırlayacakmış gibi duruyor, işlerliklerini yerine getiremiyor. Tam bir karmaşa anlayacağınız.

Hal bu ki tamamen işlevsel ve modern minimalist mobilyalar tercih edilse, hem stüdyo dairemizin karakterine mükemmel uyum sağlayacak, hem de evi olması gerektiği gibi daha kullanışlı bir hale getirecek.

Fonksiyonel Modern Minimalist Mobilyalar

Bundan 5 – 10 yıl önce fonksiyonel mobilya yapan firmaların sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. İnsanlar genel olarak bu tür dar evlerde, küçük mekanlar için çok fazla paralar ödeyerek özel tasarım mobilyalar yaptırırlardı. Fakat stüdyo yada 1+1, 1+0 gibi dairelerin sayısında yaşanan artış ve bu dairelere olan aşırı talep fonksiyonel mobilya sektörünün de genişlemesine neden oldu. Şimdi bir çok firma bu tür özel mobilyalar tasarlıyor, imal ediyor. Öyle ki internette bile küçük eviniz için aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz.

İlham Veren Stüdyo Daire Dizayn ve Dekorasyonları

Doğru mobilya ve aksesuar seçimi ile görsel anlamda sade fakat bir o kadar da şık, işlevsel anlamda ise son derece konforlu ve kullanışlı ev dizayn ve dekorasyonlarına imza atabilirsiniz. Tıpkı alt tarafta yer alan foto galerimizde yer alan görsellerde de olduğu gibi.

Galeri içerisinde sizler için bir araya getirdiğimiz çeşitli stüdyo daire dizaynlarından ilham alabilir, aynı zamanda bu görseller eşliğinde sunduğumuz stüdyo daire dekorasyon ipuçlarını da inceleyebilirsiniz.

ZEKİCE DİZAYN EDİLMİŞ STÜDYO DAİRE FİKİRLERİ VE GÖRSELLERİ

 

Bir önceki yazımız olan En Güzel Antre Dekorasyonlarını Gördünüz Mü ?.. başlıklı makalemizde antre ve dekorasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Doğru Stüdyo Daire Dekorasyon ve Dizaynı Nasıl Yapılır ? için yorumda bulun

    Doğru Stüdyo Daire Dekorasyon ve Dizaynı Nasıl Yapılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğru Stüdyo Daire Dekorasyon ve Dizaynı Nasıl Yapılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.