Uyumlu Perde Seçimi Tavsiyeleri

Son Moda Perdeler

Perdelik Kumaş Modelleri Dekoratif Perde Nasıl Bir Perde Almalıyım ? Perde Seçimi Önerileri En Güzel Perdeler Trend Perde Tasarımları – Perdelerin ev dekorasyonuna olan inanılmaz katkısı konusunda hiç bir şekilde tartışılmayacağını bildiğimiz için, bu sayfamızı perdelerini yenilemek isteyen okurlarımızın perde seçimine yardımcı olmak adına tavsiyelerde bulunuyor, son moda perdelik kumaş modellerine ayırıyoruz arkadaşlar 🙂

Yeni Ev Yeni Dekorasyon

Güzel ve yeni bir ev aldınız yada ev dekorasyonunuzu baştan aşağı yenilediniz. Artık iş ufak tefek hazırlıklara, aksesuarlara ve tekstil ürünlerine kaldı. Tabi ki bu yeni evinizde veya yeni dekorasyonunuz da eski ürünleri kullanmayacaksınız, onca para ve emek harcadıktan sonra, okyanusu geçip derede boğulmanın bir anlamı yok 🙂

Perde Seçimi Zor İş

İlk olarak ev dekorasyonunuza uygun daha yeni, daha dikkat çekici, daha kullanışlı ve daha modern perdeler bulmanız gerekiyor. Bulmanız gerekiyor derken, ucuz ve hemen yapılabilecek bir işten bahsetmiyoruz elbette. Çünkü perde yada perdelik kumaş seçimi çok zor bir iş.

Duvar Kağıtlarına Uyumlu Perdeler

Eğer yeni evinizde duvar kağıdı var ise ki yeni evlerin tamamında en azından “tek duvara duvar kağıdı uygulamaları” mutlaka vardır yada yeni yaptırdığınız ev dekorasyonunuz da bu tip bir duvar kağıdı uygulamanız var ise perdelerinizi de bu duvar kağıtlarına uyumlu desen ve renkler arasından seçmenizi öneririz.

Bu konu da sıkıntı yaşabileyeceğinizi düşünebilirsiniz fakat artık bir çok duvar kağıdı ve döşemelik kumaş markası bir arada yani hem duvar kağıdı deseni, hem de perdelik kumaş çeşitlerini aynı modelde ekliyorlar koleksiyonlarına…

Mobilyalara Uyumlu Perdeler

Aslında bu daha zor bir seçenek zira yukarıda bahsettiğimiz gibi tekstil firmalarının duvar kağıdı ve perdelik kumaş uyumunu birlikte sundukları herhangi bir koleksiyonları yok. Üzülerek belirtiyoruz ama bu nedenle tamamen yalnız başınasınız. Sadece size yardımcı olacak bir kaç fikir sunabiliriz.

Mobilyaları Perdelere Uydurmak

Mesela koltuk takımınızı ele alalım. Örneğin evinizde kahverengi koltuk takımı var, duvar kağıdınızda bu tona yakın veya aynı tonda. Kısacası mobilya ve duvar kağıdı uyumunuz ideal. İş sadece perdeler kalıyor. Bu durumda eğer aynı desen ve renklerde perde bulamıyorsanız perdeleriniz için mobilya ve duvar kağıdı desenlerine yakın, ancak ne daha açık, ne de daha koyu tonda bir perdelik kumaş seçimi yapabilirsiniz.

Kırlentlerle Uyumlu Perdeler

Bu konu da verebileceğimiz ikinci bir tavsiye ise mobilyalarınızı bir şekilde perdelerinize uydurmak ki bunun en kısa yolu mevcut mobilyalarınızın kırlentlerini yada minderlerini satın aldığınız perdelik kumaşlar ile aynı hale getirmek. Madem perde diktiriyoruz neden aynı kumaştan bir kaç tane de kırlent yada minder kılıfı diktirmeyelim ki ?

Duvar Renklerine Uyumlu Perdeler

Kum beji son yılların en tutulan duvar renkleri arasında liste başı konumunda… Yeni satın aldığınız eviniz yada yeni dekore ettiğiniz ev de muhtemelen bu renktedir. Bu halde perdelerinizi kese kağıdı yada daha koyu olan kahve tonlarında seçerek zıt bir kontrast elde edebilirsiniz.

Bu durumda hem bu perdenin uygulandığı mekana yada odaya ekstra bir derinlik katabilir, aynı zamanda da oda içerisinde şahane bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Tabi perdelerin bulunduğu duvarı odak noktası olarak belirlemek istiyorsanız…

Perde Seçerken Dikkat !.. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi perde seçimi konusunda son derece hassas davranmanız sizin yararınıza olacaktır, zira perde yaptırmak hiç ucuz bir iş değildir. Unutmayın ki çuvalla para vererek yaptırdığınız perdeleri en az 5 ila 10 yıl, belki de bir ömür kullanacaksınız. Bu nedenle perde seçimi yaparken modası uzun yıllar geçmeyecek perde tasarımlarından, dekorasyonunuza uyumlu renk ve desen kumaşlardan seçmenizi hararetle tavsiye ederiz…

Bir önceki yazımız olan Çok Özel Salon Dekoratif Aksesuar Setleri başlıklı makalemizde dekoratif aksesuar, salon aksesuar ve salon dekoratif obje hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Uyumlu Perde Seçimi Tavsiyeleri için yorumda bulun

    Uyumlu Perde Seçimi Tavsiyeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uyumlu Perde Seçimi Tavsiyeleri için ilk yorumu yapabilirsin.